Kamień i zepsute zęby psów – czy mogą prowadzić do chorób nerek?
Kamień nazębny u psów - przyczyny, objawy i leczenie
Kamień nazębny u psów to zmineralizowana forma płytki nazębnej, w której skład wchodzi białko, bakterie oraz resztki pożywienia. Płytka bakteryjna jest również zwana osadem nazębnym, tworzy się zaledwie w ciągu kilku godzin i może szybko powodować zapalenie dziąseł. Nadmiernie namnożone bakterie beztlenowe wydzielają gazy o nieprzyjemnym zapachu. Do przyczyn powstania kamienia nazębnego zaliczamy zaniedbania w zakresie higieny jamy ustnej oraz nieodpowiednie żywienie. Również nieprawidłowy zgryz powoduje problemy z zębami u psów.
Do najczęstszych objawów obecnego kamienia nazębnego zaliczamy: nieprzyjemny zapach z pyska psa, osad na zębach, rozchwianie bądź utrata zębów, powiększone migdałki, pojawienie się problemów z gryzieniem, ślinotok, krwawienie z jamy ustnej, zaczerwienienie dziąseł, pokryta nadżerkami błona śluzowa, niechęć do jedzenia czy trudności w gryzieniu.
Leczenie polega na wykonaniu sanacji jamy ustnej za pomocą skalera ultradźwiękowego w znieczuleniu ogólnym. Kwalifikacja do zabiegu jest elementem obowiązkowym. Lekarz wykonuje badanie kliniczne, często również dodatkowe badania laboratoryjne. Bardzo ważne jest, żeby sanacja była wykonana pod znieczuleniem, w innym przypadku niemożliwe jest prawidłowe zdiagnozowanie zepsutych zębów, dokładne usunięcie kamienia nazębnego czy sprawdzenie kieszonek dziąsłowych. Zabieg polega na pozbyciu się osadów z koron zębowych oraz kieszonek, wypłukaniu jamy ustnej, polerowaniu koron, wypłukaniu rowka dziąsłowego, fluoryzacji zębów, a także pokryciu zębów substancją izolującą.
Nieleczony kamień nazębny może spowodować przeniesienie procesu ropnego na kości żuchwy oraz szczęki. Do jego powikłań należą również choroby nerek, wątroby, serca, a także przewlekłe zapalenie górnych dróg oddechowych u psów.
Związek między kamieniem nazębnym a chorobami nerek
W skład kamienia nazębnego wchodzą substancje zawarte w ślinie zwierzęcia, resztki pożywienia, bakterie chorobotwórcze oraz ich produkty przemiany materii. Skutkiem jego występowania mogą być zepsute zęby psa, które w niektórych przypadkach wymagają ekstrakcji.
Bakterie związane z zaawansowanym kamieniem nazębnym dostają się do krwioobiegu i powodują między innymi choroby nerek oraz wątroby. Nerki odpowiedzialne są za produkcję moczu oraz usuwanie toksyn, a ich przewlekła niewydolność to stan mogący zagrażać życiu psa. Z tego względu bardzo ważne jest szybkie wykrycie choroby.
Jak zapobiegać powstawaniu kamienia nazębnego u psa?
W przypadku chorób stomatologicznych najważniejsza jest pielęgnacja jamy ustnej psa. Regularna higiena jamy ustnej, w której skład wchodzi mycie zębów, zdecydowanie zmniejsza ryzyko powstawania kamienia nazębnego. Wystarczy 30 sekund codziennego szczotkowania zębów psa, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia kamienia nazębnego. Obecnie na rynku możemy znaleźć wiele rodzajów szczoteczek dla psów. Najważniejszy jest jednak wybór odpowiedniej pasty. Nie powinien być to produkt przeznaczony dla ludzi, a zalecanym składnikiem jest chlorheksydyna, która ma działanie bakteriobójcze i ogranicza odkładanie płytki nazębnej. W przypadku braku możliwości mycia zębów warto zastosować dietę w której skład wchodzą substancję zapobiegające odkładaniu się płytki nazębnej, dostępne są również dodatki do wody sprzyjające zdrowiu jamy ustnej psa.