Sezon alergii: Jak chronić swojego pupila przed uczuleniami wiosennymi?
Wiosna to czas kiedy nie tylko ludzie, ale także zwierzęta cierpią z powodu alergii na skutek kontaktu z alergenami. Alergen to substancja, która prowadzi do wystąpienia w danym organizmie reakcji nadwrażliwości, może to być pyłek trawy, drzewa ale także roztocze czy ślina pchły. Objawy alergii u psów w sezonie wiosennym możemy podzielić na te związane z układem oddechowym oraz ze skórą. Do najczęstszych symptomów uczuleń wiosennych należą: surowiczy wypływ z oczu i/lub nosa, zaczerwienienie spojówek, kichanie, problemy z oddychaniem. Poza tym możliwe jest wystąpienie świądu, zaczerwieniania skóry, wyprysków, wyłysień, zapalenia uszu czy nadmiernego lizania łap. Reakcje alergiczne u psów na wiosnę mogą mieć charakter epizodyczny, ale mogą też występować przez dłuższy okres czasu.
Diagnoza alergii u pupila
Diagnostyka alergii u psa powinna zacząć się od przeprowadzenia szczegółowego wywiadu oraz badania klinicznego przez lekarza weterynarii. Diagnoza uczuleń wiosennych polega następnie na wykonaniu laboratoryjnego pomiaru we krwi alergenowo-swoistych przeciwciał IgE
lub wykonaniu testów skórnych. Jedna z firm wprowadziła na rynek test
o nazwie PAX (Pet Allergy Xplorer), przeznaczony dla psów. Jest to badanie molekularne i całkowite ilościowe, pozwalające na identyfikację kluczowych substancji uczulających. Opiera się ono na ocenie przeciwciał IgE skierowanych przeciwko konkretnym cząsteczkom, wchodzących w skład alergenu.
Badania alergiczne u psa obejmują również testy skórne. Takie badanie polega na nanoszeniu małych ilości potencjalnych alergenów na skórę psa, a następnie obserwowaniu reakcji. Jeśli wystąpi zmiana skórna, wynik uznaje się za pozytywny.
Warto pamiętać, że nie zaleca się przeprowadzania badań alergicznych przed uzyskaniem pełnej dojrzałości przez układ immunologiczny czyli przed 12 miesiącem życia.
Skuteczne leczenie uczuleń wiosennych u psa
Skuteczne leczenie alergii u psów jest bardzo ważnym elementem poprawy komfortu oraz jakości życia pacjenta alergicznego. Zawsze powinno ono być dostosowane indywidualnie oraz modyfikowane w miarę potrzeb. Istnieje wiele metod zwalczania uczuleń wiosennych u zwierząt. Jedną z nich jest immunoterapia alergenem czyli odczulanie. Metoda ta polega na podawaniu w formie iniekcji małych dawek alergenów. Innym rodzajem terapii alergicznych dla zwierząt na wiosnę jest podawanie leków. Glikokortykosteroidy to substancje przeciwzapalne
i przeciwświądowe. Ich skuteczność w leczeniu alergii jest wysoka, aczkolwiek mają bardzo wiele skutków ubocznych. Długotrwałe stosowanie sterydów może powodować zwiększone pragnienie oraz oddawanie moczu, zwiększony apetyt skutkujący otyłością, zmiany zachowania oraz problemy kardiologiczne. Ze względu na skutki uboczne stosowania tego leku, coraz częściej podaje się inne substancje. Należą do nich między innymi przeciwciała monoklonalne obecne w preparacie Cytopoint. Lek ten podawany jest w iniekcji, ogranicza zmiany skórne, a jego działanie przeciwświądowe utrzymuje się przez miesiąc. Kolejną alternatywą w leczeniu alergii będzie stosowanie oclacytynibu w preparacie Apoquel. Jego działanie jest bardzo szybkie i skuteczne, ale nie powinien być stosowany
u psów poniżej pierwszego roku życia oraz u zwierząt ze zdiagnozowanym nowotworem. Pacjentom alergicznym można podawać także cyklosporynę, lek o działaniu immunosupresyjnym, immunomodulującym, przeciwświądowym i przeciwzapalnym. Bardzo ważną terapią uzupełniającą dla zwierzęcia z objawami skórnymi powinno być stosowanie kąpieli leczniczych i maści redukujących świąd oraz zaczerwienie skóry.